img
2019 Yılının Son Meclis Toplantısı Yapıldı

AYSO 2018-2022 Dönemi 21 Sayılı Meclis Toplantısı AYSO Meclis Başkanı Gökhan Maraş Başkanlığında, meclis ve komite üyelerinin katılımı ile Örsdemir Balkan toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan AYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Yılmaz; odanın aylık gelir-gider durumu, dönem içi faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 2019 yılının son meclis toplantısının gerçekleşmekte olduğunu vurgulayan Yılmaz, 2020 yılındaki taslak oda bütçe çalışmaları ve ücret tarifeleri hakkında bilgi verdi ve oda bütçesi Meclise sunuldu.

Konuşmasına Aralık Ayında AYSO Yönetimi ile gerçekleştirdikleri ziyaret ile devam eden Yılmaz, ‘’5 Aralık tarihinde İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio’yu ziyaret ettik. Son 3 yıl içinde Aydın’dan İtalya’ya yaptığımız ihracat ortalama 82 milyon dolar ile ilk sırada yer almaktadır. 2019 Ekim ayı itibariyle de İtalya ihracatımız 67 milyon dolar olmuştur. Aydın’dan 100’den fazla ülke ve bölgeye ihracat yapıldığı düşünülürse İtalya-Aydın arasındaki bu ticari ilişkilerin önemi daha da artmaktadır. Aydın’dan 83 firma İtalya’ya ihracat yapmaktadır. İtalya’dan Konsolosluğa gelen yatırım, işbirliği ve tanıtım organizasyonları konularında Aydın Sanayi Odası olarak her zaman ortak çalışma içinde bulunacağımızı belirttik. İtalya’nın 2018’de Türkiye’den ithal ettiği 8.000 ton yaş kestanenin yaklaşık 1.000 tonu Aydın’dan ihraç edilmiştir. Aydın kestanesi kolay soyulması ve uzun ömürlü olması sebebi ile tercih ediliyor. Bu sebeple Aydın’a yaş kestane işleme tesisi veya yaş kestane işleme teknolojileri üretimi yapan İtalya’daki yatırımcıları davet ediyoruz. Türkiye’den en çok yaş kestane ithal eden firmalar veya kestane işleme teknolojisini üreten firmalar ile İtalya’da görüşmek üzere 2020’nin ilk yarısında, organizasyon yapmak istiyoruz. Daha sonra ilgili firmaları da Aydın’a davet ederek bölgeyi tanıtmak, bu firmaların yoğunluğunun olduğu bölge de bir Sanayi ve Ticaret Odası ile işbirliği yapmak istediğimizi belirttik. İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio aynı şekilde ortak çalışma içinde olacağımızı, ilk olarak İtalya’ya ürün gönderen 83 Aydınlı firmanın bilgilerini Vize bölümüne ileteceklerini onlardan gelen taleplere öncelik vereceklerini belirtti’’ dedi. Son olarak 2020 yılı için temenni ve dileklerde bulunan AYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz, ‘’ Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, 2020 yılının sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dilerim’’ dedi.

Konuk sunumlarında; Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu’nun da katıldığı toplantıda, 19 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile zorunlu hale gelen e-Defter, e-Fatura ve e-Arşiv uygulamaları konusunda bilgilendirme sunumu Gelir Kanunları Grup Müdürü Yusuf İpekçi tarafından yapıldı. KOSGEB Müdürü Sadullah Dülger ise, KOSGEB tarafından desteklenen projeler ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Sunum sonrasında Meclis Başkanı Gökhan Maraş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Yılmaz, Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu’na ve KOSGEB Müdürü Sadullah Dülger’e plaket takdim ederek, teşekkür ettiler. Meclis Başkanı Gökhan Maraş, ‘’2020 yılının sağlık, mutluluk ve işlerimize bereket getirmesini diliyorum ve toplantıyı kapatıyorum’’ dedi.