img
İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Aydın Valiliği himayesinde ve Aydın Sanayi Odası koordinasyonunda , T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK’ ın teşrifleri ile Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER , Sayın Milletvekillerimiz , Sayın Oda ve Borsa Başkanlarımız ve sanayicilerimizin katılımlarıyla Sanayi istişare toplantısı Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Açılış Konuşmasını yapan AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, AYSER Serbest Bölgesi, Organize Sera Bölgesi ve Teknokent hakkındaki taleplerini Sayın Bakan Varank'a iletti.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank KOSGEB tarafından başlatılan akıllı teknoloji ve dijitalleşme desteğini tanıttı. Bakan Varank "Bugünden itibaren akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ'lere uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz. Ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ'leri de teşvik edeceğiz." dedi.

Bakan Varank, Aydınlı sanayicilere "Burada İş Var" teşvik paketinden bahsetti. Yeni teşvik paketine göre;

İşverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemeyecek.

İşverenler Aralık 2020 ye kadar sağlayacağı her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemeyecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay olacak. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği verilecek.

İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devlet tarafından karşılanacak. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek.

Bakan Varank ayrıca Aydınlı Sanayicilerin sorunlarını dinleyerek devlet tarafından en kısa sürede çözüm getirileceğini dile getirdi.