Sverdlovsk Bölgesi Başkan Yardımcısının Ziyareti

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Rusya Federasyonu (RF) Ticaret Mümessilliği işbirliğinde, 12 Mart 2019 Salı günü, saat 16:00’da TOBB İkiz Kuleler’de, RF Sverdlovsk Bölgesi Birinci Başkan Yardımcısı Aleksey Orlov’un ziyareti kapsamında, Sverdlovsk Bölgesi’ni ve bölgedeki yatırım fırsatlarını tanıtacak bir seminerin gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Söz konusu etkinlikte Sverdlovsk Bölgesi’nin tanıtımının yanı sıra, 8-11 Temmuz 2019’da Ekaterinburg’da düzenlenecek ve Türkiye’nin partner ülke olarak yer alacağı Uluslararası Sanayi Fuarı (INNOPROM) hakkında bilgiler verileceği ifade edilmektedir.

Sverdlovsk Bölgesi RF’de büyük bir sanayi bölgesi olmakla birlikte, RF’nin sosyal ve ekonomik performans bakımından ilk 10 bölgesi arasında arasında yer almaktadır. Bölgenin ekonomisi madencilik, metalurji ve makine inşa sanayisinden oluşmaktadır. Bölgenin başkenti Ekaterinburg, 1,4 milyon nüfusu ile RF’ nin 4. en büyük şehridir. Bölgenin milli hasılasının en büyük 4 kalemi, sanayi %30,5; toptan ticaret %18,8; gayrimenkul işlemleri %11,6 ve ulaşım/iletişim sektörü % 8,7 şeklindedir. Bölgede ayrıca Boeing, Siemens, TOS, EMCO, OKUMA gibi önemli yabancı firmaların yatırımlarının bulunduğu bilgisi verilmektedir.

Seminere ilişkin program, Rus heyet listesi, Sverdlovsk Bölgesi bilgi notu ile katılım formu, Ekte ve “www.tobb.org.tr” web sitesinin ” Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları- Ülke Duyuruları-Rusya” bölümünde yer almaktadır. Katılım formlarının 8 Mart 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar kaan.gaffaroglu@tobb.org.tr adresine iletilmesi gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.