img
Aydın’ın ihracat hedefi 750 milyon dolar

Ege Bölgesi’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Aydın’da AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, il ihracatı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aydın sanayisinin her geçen gün büyüdüğünü kaydeden Şahin, 2018 yılında 750 milyon dolar ihracat hedefine ulaşmayı planladıklarını söyledi.

“İHRACATÇI FİRMA SAYISI ARTACAK”

2017 yılında Aydın ihracatının 690 milyon dolar olduğunu kaydeden Başkan Şahin, “Aydın, ülkemiz ekonomisine önemli katma değer sağlayan illerden biri. Bu anlamda AYSO olarak il ekonomisinin daha da büyümesi için önemli projeler üzerinde çalışıyoruz. Projelerimizle hem ildeki istihdam sayısını hem de ihracat rakamlarımızı arttırmak istiyoruz. Bu doğrultuda 2018 yılı için ihracat hedefimiz 750 milyon dolar. Aydın olarak hedeflediğimiz bu ihracat rakamını aşacağımıza inanıyorum” dedi. 

Aydın’da şuanda ihracatçı firma sayısının 310 olduğunu kaydeden Şahin, “Odamızdaki yönetim dönemimizde hedefimiz olan bin üye sayını mevcut durumda bin 60’a çıkardık. 2018 yılında en az 100 yeni üye kaydı yapmayı hedefliyoruz. Mevcutta ilimizde 310 olan ihracatçı firma sayının da 2018 yılı içinde 350 olması için eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Bu çalışmalara önemli katkı verecek olan Eximbank Aydın İrtibat Bürosu’nun açılışını kısa sürede yapacağız” diye konuştu